System Ochrony Zrzeszenia BPS to porozumienie, na mocy którego Banki Spółdzielcze, będące jego uczestnikami, zapewniają sobie wzajemnie wsparcie w zakresie płynności i wypłacalności w sytuacji wystąpienia trudności finansowych w którymkolwiek z nich. Funkcjonowanie Systemu Ochrony podlega ściśle wytycznym Komisji Nadzoru Finansowego.
Podobne rozwiązania o charakterze solidarnościowym istnieją w Bankach Spółdzielczych w całej Europie.
System Ochrony stale monitoruje swoich uczestników. W ramach audytu kontrolowane są ryzyka poszczególnych Banków Spółdzielczych tak, aby odpowiednio wcześnie zidentyfikować ewentualne zagrożenia (uczestników obowiązują takie same zasady zarządzania ryzykiem). W zależności od skali problemów do dyspozycji jest kilka poziomów działań prewencyjnych. Na każdym etapie System Ochrony służy pomocą merytoryczną i doradztwem, współpracując z danym bankiem w opracowaniu najbezpieczniejszych rozwiązań.
System Ochrony to dodatkowe, obok gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, wsparcie w zakresie bezpieczeństwa depozytów klientów Banków Spółdzielczych.
Instytucją zarządzającą Systemem Ochrony Zrzeszenia BPS jest Spółdzielnia Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS. Jej zadaniem jest prowadzenie działań prewencyjnych, zapobiegających wystąpieniu sytuacji kryzysowych oraz wspieranie w działaniach naprawczych, w przypadku pogorszenia sytuacji finansowej, któregokolwiek z Banków Spółdzielczych – uczestników Systemu.