Banki Spółdzielcze to 90 proc. banków działających w Polsce. Prowadzą działalność w oparciu o: Ustawę Prawo bankowe, Ustawę o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz Ustawę Prawo spółdzielcze.
Od banków komercyjnych (czyli takich instytucji, jak np. PKO BP, Pekao SA, Santander Bank, ING czy Alior) różni je to, że ich właścicielami są spółdzielcy. Spółdzielcy to osoby, które zdecydowały się połączyć siły, aby wspólnie realizować ustalone cele – przede wszystkim zaspokajać potrzeby finansowe lokalnych społeczności. Szczególnie ważne jest wsparcie Banków Spółdzielczych w zakresie przedsięwzięć realizowanych na terenie mniejszych miejscowości i wsi (kredyty na infrastrukturę techniczno-produkcyjną w sektorze rolno-spożywczym, inicjatywy społeczne na obszarach wiejskich). Banki Spółdzielcze wspierają rozwój regionów, w których działają, ponieważ reinwestują zyski tam, gdzie zostały wypracowane.
Banki Spółdzielcze działają w Polsce od ponad 160 lat, wyłącznie na bazie polskiego kapitału. Mają więc najdłuższą historię w polskiej bankowości. Obecnie swoim zasięgiem obejmują teren całych powiatów, a nawet województw. Swoje placówki mają zarówno w małych miejscowościach, miasteczkach, jak i większych miastach. Są blisko swoich klientów, znają ich potrzeby dzięki czemu mogą dostosowywać swoją ofertę do ich oczekiwań. W Bankach Spółdzielczych dostępne są nowoczesne produkty dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców.