12 marca tradycyjnie świętujemy rocznicę powstania Banku Polskiej Spółdzielczości jako banku zrzeszającego. To właśnie tego dnia w 2002 r. połączyło się sześć banków regionalnych: Gospodarczy Bank Południowo-Zachodni S.A., Bank Unii Gospodarczej S.A., Lubelski Bank Regionalny S.A., Małopolski Bank Regionalny S.A., Rzeszowski Bank Regionalny S.A. oraz Warmińsko-Mazurski Bank Regionalny S.A. Pod obecną nazwą Bank Polskiej Spółdzielczości funkcjonuje od 27 marca 2002 r.
Warto pamiętać, że procesy połączeniowe miały swój początek kilka lat wcześniej i były wynikiem transformacji ustrojowej i gospodarczej w całym kraju.
Trochę historii
7 grudnia 2000 r. Sejm uchwalił ustawę o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Jej celem było uporządkowanie rozdrobnionego sektora bankowości spółdzielczej. Określone zostały nowe progi kapitałowe i terminy ich osiągnięcia dla banków spółdzielczych i banków zrzeszających. Powstała wówczas struktura dwuszczeblowa: banki zrzeszające i banki spółdzielcze.
Rok 2001 zapoczątkował zupełnie nowy rozdział w historii polskiej bankowości spółdzielczej. Rozpoczęły się procesy łączeniowe banków regionalnych i zrzeszających, w wyniku których powstały trzy banki zrzeszające:
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. w Warszawie,
- Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. w Poznaniu,
- Mazowiecki Bank Regionalny S.A. w Warszawie.
We wrześniu 2011 r. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. przyłączył Mazowiecki Bank Regionalny zmieniając nazwę na SGB-Bank S.A.
Siła BPS
Od 19 lat najważniejszym zadaniem Banku BPS pozostaje profesjonalna obsługa zrzeszonych banków spółdzielczych. Wynika to z faktu, że Bank BPS został stworzony przez nie i dla nich. Powstało największe w Polsce Zrzeszenie banków spółdzielczych, zdolne konkurować na rynku z bankami komercyjnymi.
Dzięki partnerskiej współpracy w ramach Zrzeszenia, została unowocześniona zarówno oferta produktowa, jak i zaplecze technologiczne. Z satysfakcją możemy obserwować, jak lokalne banki zmieniają się technologicznie stając się instytucjami na miarę XXI wieku.
Od powstania Banku BPS wiele się zmieniło – zarówno w otoczeniu rynkowym, jak i w zakresie oczekiwań klientów. Niezmienna pozostaje jednak misja banku: podejmowanie działań na rzecz rozwoju biznesu zrzeszonych banków spółdzielczych. Stąd nacisk na projekty z obszaru IT, integrujące usługi dla całej Grupy BPS, a także prace nad nowymi produktami, które przyciągną klientów poszukujących usług mobilnych i online.