Większość Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS zaangażowało się w pomoc Ukrainie i uchodźcom. Główne formy pomocy to zbiórki pieniężne, darowizny rzeczowe, promowanie akcji pomocowych, wolontariaty pracownicze i wpłaty na konta fundacji charytatywnych.
Bank BPS przeprowadził w drugiej połowie marca br. ankietę wśród Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS. Wzięła w niej udział większość zrzeszonych Banków. Wyniki ankiety pokazały, że najczęstszymi formami pomocy Ukrainie i uchodźcom, którzy przybyli z terytorium Ukrainy do Polski, są:
- zbiórka darów,
- zachęcanie do konkretnej zbiórki,
- zorganizowanie własnej zbiórki pieniężnej,
- dołączenie do zbiórki na rzecz Narodowego Banku Ukrainy, zainicjowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego i wspieranej komunikacyjnie również przez Bank BPS,
- darowizna finansowa,
- wolontariat pracowniczy.
Pracownicy angażują się w działania podejmowane przez banki, ale często organizują też zbiórki własne – wśród przekazanych darów najczęściej znajdowały się ubrania, artykuły szkolne, jedzenie, środki higieniczne, materiały medyczne oraz koce. Kilka banków udostępniło swoje pomieszczenia uchodźcom lub organizacjom charytatywnym. Co dziesiąty bank organizował także wolontariat pracowniczy, dając swoim pracownikom możliwość pomagania w czasie pracy.
Kwoty darowizn finansowych przekazanych przez Banki Spółdzielcze wahały się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wartość pomocy uzależniona była od wielkości banku, a także od sytuacji, w jakiej po wybuchu znalazła się lokalna społeczność, w której bank działa. Największe kwoty na pomoc uchodźcom przeznaczyły banki zlokalizowane w miejscowościach w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej.
Prawie wszystkie Banki Spółdzielcze, które wzięły udział w ankiecie, w odpowiedzi na wojnę wprowadziły lub zamierzają wdrożyć ofertę produktową dla uchodźców z Ukrainy. Banki zniosły prowizję za przelewy do Ukrainy lub na cele charytatywne, a niektóre banki prowadzą darmowe konta dla organizacji niosących pomoc obywatelom Ukrainy.